Blat kuchenny to poza sprzętem AGD najważniejszy element każdej kuchni. Musi być jednocześnie praktyczny i dobrze dopasowany do wnętrza. Blaty drewniane cieszą się sporym zainteresowaniem, i nic dziwnego: są modne, naturalne i ekologiczne, a przy tym pięknie się prezentują. Dzięki temu, że dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, zawsze udaje się dopasować do stylu, w którym planujesz urządzić kuchnię.

Wybór blatu kuchennego – najważniejsze kryteria

Blaty kuchenne należy zamawiać wraz z meblami. Drewno to materiał wygodny w obróbce, dlatego będzie można je dopasować kształtem i szerokością do pozostałych elementów wyposażenia.

Wybierając blat kuchenny, musisz zdecydować, z jakiego rodzaju drewna ma być wykonany i w jakim odcieniu. Podczas projektowania kuchni trzeba też ustalić, jak grube będą blaty. W tej nowoczesnej sprawdzą się blaty w kolorze naturalnego drewna. Jasne blaty optycznie powiększą kuchnię, więc polecane są także w przypadku małej powierzchni. Z kolei ciemne blaty będą pasowały do mebli tradycyjnych. Blaty drewniane mogą mieć grubość od 2 do 4 cm. Wysokość blatu musi pasować do innych elementów kuchni, np. zlewozmywaka i kuchenki. Musi być ustalona już na etapie projektu – szczególnie wtedy gdy przestrzeń między szafkami będzie wykończona płytkami lub szklaną płytą.

Drewniany blat – największe zalety

Największą zaletą drewnianego blatu jest jego naturalność i aranżacyjna neutralność. Drewno będzie pasować do zarówno do nowoczesnej kuchni, jak i tej urządzonej w tradycyjnym stylu. Jeśli drewniany blat zostanie odpowiednio zaimpregnowany, zachowa świeży wygląd przez lata.

Dzięki specjalnej powłoce drewniane blaty są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Nie zniszczą się pod wpływem działania wysokiej temperatury, czy wilgoci, o które nietrudno w kuchni.

Jak dbać o drewniane blaty w kuchni?

Blaty z drewna należy przecierać wilgotną ścierką najlepiej wzdłuż naturalnego wzoru. W ten sposób najłatwiej usuwa się zabrudzenia. Po skończonej pracy blat można umyć preparatem do drewna, co wydłuży jego trwałość. Drewno to naturalny materiał, dlatego może blaknąć pod wpływem działania silnego słońca. Dlatego warto zadbać o zaciemnienie do okien.

Drewniane blaty, w zależności od intensywności eksploatacji i rodzaju drewna, z którego zostały wykonane, co jakiś czas wymagają odnowienia. W takiej sytuacji trzeba je pokryć lakierem lub zaolejować. Dzięki temu zachowają swój wygląd i będą trwałe na kolejne lata.